Forsamlingshuse i Danmark

På Forsamlingshus-leje.dk kan du læse mere om, hvad der skal til for at finde forsamlingshus til leje, samt planlægge forløbet fra bunden af. Du finder endvidere nyttig information om, hvor du kan finde forsamlingshuse.

Læs mere om, hvordan du finder et forsamlingshus til dit arrangement

Hvordan finder man det rigtige forsamlingshus?

Det kan være en hurdle at finde det rigtige forsamlingshus. En del af disse forsamlingshuse er meget lokale, og man skal således have fat i de helt rigtige personer. Vi har her på siden samlet en god række ressourcer til hvor og hvordan du kan finde dit forsamlingshus.

Kommunernes hjemmesider er en yderst god ressource når du leder efter forsamlingshus. På disse hjemmesider får du som regel direkte links til de forskellige forsamlingshuse i de pågældende kommuner, så du ikke skal igennem længere processer.

Vores partner, www.selskabslokaler.dk tilbyder et overblik over diverse selskabslokaler i Danmark, herunder forsamlingshuse. Her kan du starte din søgning ud fra det område, by eller region du ønsker lokale i, og derefter kan du finde direkte kontaktoplysninger til indehave af lokalet. Her kan du også få et hurtigt overblik over, hvad lokalet kan/må bruges til.

En sidste mulighed er også at tjekke lokale registre, telefonbøger, personligt netværk, aviser og hjemmesider, men dette er som regel en længere proces, som kræver at du har fundet ud af formålet med udlejningen, og hvad du præcis skal bruge lokalerne til. Flere forsamlingshuse har restriktioner på anvendelsen, dog kan vi se lempelser fra flere forsamlingshuse.

Som man kan se, er der mange udgangspunkter for søgningen efter forsamlingshus. Vi anbefaler kommunale hjemmesider og selskabslokaler.dk, hvis du skal finde forsamligshus til dit formål hurtigst muligt, og måske ikke lige har tiden til at gå gennem eget netværk.